Utorak, 16 Svibanj 2017 12:43

Počelo razminiranje poljoprivrednih površina na području Požeško-slavonske županije - projekt vrijedan preko 30 milijuna kuna

Korisnik: Požeško-slavonska županija

Cilj: Obnova potencijala poljoprivredne proizvodnje na minski sumnjivim područjima

Rezultati: Razvoj i revitalizacija prostora

Opis projekta: Razminiranje minski sumnjivih poljoprivrednih površina na području Požeško-slavonske županije

Ukupna površina 3.706.367 m²

Ukupna vrijednost projekta 31.765.767,44 kn, od toga Europska unija kroz Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj 85 % udjela, a Republika Hrvatska 15 % udjela

Razdoblje provedbe projekta: 24 mjeseca (13.veljače 2017 g. - 13 veljače 2019. g.)

 

Na području Grada Pakraca u naselju Španovica održana je Uvodna konferencija kojom je obilježen početak poslova razminiranja prema projektu razminiranja «Poljoprivredne površine Požeško - slavonske županije». Projektom će se razminirati poljoprivredne površine na području gradova Lipika i Pakraca, odnosno brojnih naselja kao što su Bujavica, Jagma, Subocka, Donji Čaglić, Belanovac, Toranj, Dereza, Donji Grahovljani, Dragović, Kusonje, Brusnik, Donja i Gornja Šumetlica, Kričke, Jakovci, Rogulje, Cicvare i Bjelajci. Poslove ukupne vrijednosti 31.735.767,44 kuna izvodit će zajednica ponuditelja „Titan" d.o.o. Požega, "ARX" j.d.o.o. Okučani, "Bios-F" d.o.o. Lekenik, "Capsula Interna" d.o.o. Dubrovnik, "FAS" d.o.o. Karlovac, "Fossio" d.o.o. Požega, "Heksogen" d.o.o. Dubrovnik, "Loco" d.o.o. Slavonski Brod, "Maper" d.o.o. Bjelovar, "Piper" d.o.o. Požega, "Rumital" d.o.o. Zagreb, "TNT 7" d.o.o. Nuštar, "Zeleni Kvadrat" d.o.o. Lukarišće. Požeško - slavonska županija za navedeni je projekt ostvarila bespovratna sredstva kroz Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EPFRR), a na temelju Natječaja za dodjelu potpore za „Razminiranje poljoprivrednog zemljišta“ kroz Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020.  Od ukupne vrijednosti poslova čak 85% čine bespovratna sredstva potpore iz EPFRR-a namijenjena ulaganja u obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama, nepovoljnim klimatskim prilikama i katastrofalnim događajima, a ostalih 15% sredstava osigurano je u Državnom proračunu. Župan Alojz Tomašević istaknuo je problem miniranosti u Požeško - slavonskoj županiji i to sa sigurnosnog i gospodarskog aspekta. U svom obraćanju župan je zahvalio HCR-u na dobroj dugogodišnjoj suradnji koja se očitovala i kroz zajedničku realizaciju ovog projekta razminiranja poljoprivrednih površina, a realizacijom kojeg će se omogućit stanovnicima pristup obradivim površinama kao i sigurnost kretanja stanovnika.Vršitelj dužnosti ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje, Ante Brkljačić istaknuo je važnost Tipa operacije 5.2.2. posebice zbog skraćivanja rokova razminiranja odnosno financijskog rasterećenja Državnog proračuna kada je u pitanju financiranje poslova razminiranja. Naime, kroz provedene dvije faze navedene Operacije razminirano je, odnosno ukupno će se razminirati minski sumnjivo poljoprivredno zemljište tlocrtne veličine 50,4 četvornih kilometara u devet županija, ukupne vrijednosti 379,5 milijuna kuna. Gosp. Brkljačić posebno je naglasio porast udjela inozemnih sredstava (u kojima naravno prednjače sredstva EU pomoći i EU fondova) namijenjenih razminiranju. U proračunu za tekuću godinu  udio inozemnih sredstava za razminiranje  iznosi visokih 63%. U Požeško - slavonskoj županiji od 1998. do danas razminiran je 21 četvorni kilometar minski sumnjive površine, za što je utrošeno cca. 181 mil kuna. Trenutno se na području Požeško - slavonske županije izvode poslovi razminiranja površine od oko 1,2 četvorna kilometra i to na području naselja Subocka. Donji Čaglić, Kovačevac te na području  šumskih puteva sjeverno od naselja Velika Dereza te naselja Cicelj. Sukladno prijedlogu Plana protuminskog djelovanja za tekuću godinu  razminirat će se 6,6 km2 MSP-a Požeško-slavonske županije u gradovima Lipik i Pakrac. Izvršenjem poslova razminiranja cjelokupnog poljoprivrednog zemljišta Županije stvaraju se uvjeti za izvršenje tehničkog izvida u II. i III. tromjesečju 2017. godine u Lipiku, što će rezultirati u cijelosti uklanjanjem minske opasnosti Lipika.Planira se također razminirati gotovo 1,4 km2 vrijednog šumskog zemljišta unutar gospodarske jedinice Psunj-Javorovica kao i 1,4 km2 šumskog zemljišta uz naselja Donja Šumetlica i Španovica u Pakracu, nakon čega se planira provedba tehničkog izvida na gotovo 3 km2 MSP-a južno od rijeke Pakre između naselja Kusonje i Španovica. Izvršenjem svih navedenih poslova preostalo minski sumnjivo područje Županije uz raspoložive kapacitete i projekciju financijskih sredstava za 2018. godinu planira se u cijelosti ukloniti razminirati u 2018. godini. Trenutno minski sumnjiv prostor u Požeško - slavonskoj županiji iznosi 29,9 četvorna kilometra. Na području Požeško – slavonske županije od 1996. godine u minskim incidentima stradalo je 15 osoba, od kojih 4 smrtno.

Pročitano 29989 puta