Petak, 21 Travanj 2017 00:00

Predsjednik Vlade Andrej Plenković nazočio proslavi Dana županije

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu 123. brigade danas je započelo obilježavanje Dana Požeško-slavonske županije. Nakon polaganja vijenaca održana je Svečana sjednica u Glazbenoj školi kojoj su nazočili brojni uzvanici među kojima i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, zastupnik u Hrvatskom saboru Franjo Lucić, državni tajnik u Ministarstvu državne imovine Tomislav Boban, pomoćnik ministrice Regionalnog razvoja i fondova EU Davor Huška, brodsko-posavski župan Danijel Marušić, karlovački župan Ivan Vučić, obnašateljica dužnosti Virovitičko-podravskog župana Sanja Bošnjak,dojučerašnji predsjednik Županijske skupštine Marijan Aladrović i župan Alojz Tomašević. "Požeško-slavonska županija ima ogromne mogućnosti za razvoj od poljoprivrede, prehrambene, drvne i metalne industrije do turizma. Moji suradnici i ja razvoj županije vidimo kroz projekte koje zajednički radimo sa razvojnim agencijama i koji su pripremljeni ili su u pripremi i vrijednosti su nekoliko milijardi kuna. Tu se prije svega radi o sustavu dovodnje i odvodnje gdje ubrajamo i uređenje toka Orljaev i njezinih pritoka, aglomeracije LIpik-Pakrac, aglomeracije Požega, aglomeracije Pleternica i akumulacije Kamenska i Šumetlica. Na području navodnjavanja završeni su radovi na izgradnji sustava navodnjavanja Ramanovci-Bektež na 365ha, sustav navodnjavanja Kaptol na 100ha i radovi na izmuljavanju akumulacije Kuštrevac. Za SN Orljava- Londža u postupku je izrada dokumentacije za ukupno 1930ha. Završen je natječaj za razminiranje poljoprivrednog zemljišta veličine preko 3,5 milijuna metara kvadratnih i vrijednosti 30 milijuna kuna koji će se financirati iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske. Požeško-slavonska županija, kao osnivač srednjih škola, radi na novom modelu Poljoprivredno-prehrambene škole u Požegi prema kojemu će učenici koji završe svoje srednjoškolsko obrazovanje biti spremni za vođenje svojih poljoprivrednih gospodarstava. Kroz fondove Europske unije povukli smo najviše sredstava na razini Republike Hrvatske za obnovu škola. Završene su energetske obnove područne škole u Treštanovcima i škole u Brestovcu, a u provedbi su energetske obnove područnih škola u Cerovcu i Tekiću, škola u Trenkovu, Kutjevu, Kaptolu, Čaglinu i Đačkom domu u Požegi. Regionalna razvojna agencija Panora sustavno radi na projektima. Ukupno ima završenih na desetke projekata, od čega je u provedbi 15, a na ocijenjivanju još 37 projekata ukupne vrijednosti gotovo 200 milijuna kuna. Najbitnije za razvoj ovoga kraja je izgradnja brze ceste. Prije nekoliko dana projektanti su u županiji županiji predstavili trasu kojom će cesta ići i nadam se vrlo brzom početku radova" naglasio je u svome govoru župan Tomašević. Na kraju svoga obraćanja istaknuo je kako sve to neće ništa značiti ukoliko ne zadržimo naše mlade u županiji. Požeško-slavonska županija trenutno stipendira 70 studenata. Predsjednik Vlade Andrej Plenković u svom obraćanju je rekao:"Projekt Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem mora pomoći da se istok Hrvatske digne, da smanjimo negativne demografske trendove i da mladi ljudi zahvaljujući perspektivi koja će im se otvoriti mogu ostati ovdje živjeti. Mislim da smo oko toga postigli široki politički konsenzus i da je važno da nacionalna sredstva i sredstva koja imamo na raspolaganju iz Europske unije, a riječ je o 2,5 milijuna eura, budu upravo za razvoj istoka Hrvatske". Povodom Dana županije na svečanosti su dodijeljena priznanja te je tako povelju zahvalnosti dobila Osnovna glazbena škola Pakrac, godišnje nagrade dobili su: Tomislav Stokić iz Lipika, Udruga Vino-Kap iz Kaptola i LZD Vila Velebita. Nagradu za životno djelo dobio je Boris Ćiro Gašparac. Svečanost su svojim izvedbama uveličali Mješoviti zbor Glazbene škole, TS Zlatna dolina i Boris Ćiro Gašparac.

Pročitano 2764 puta