Srijeda, 15 Veljača 2017 13:31

Razvoj obrazovanja iz županijske perspektive moguć daljnjom decentralizacijom

Ministar znanosti i obrazovanja prof.dr.sc. Pavo Barišić sastao se jučer s predstavnicima Hrvatske zajednice županija. Sastanku su, uz predsjednika Gorana Pauka, prisustvovali i ostali župani među kojima i požeško-slavonski župan Alojz Tomašević. Na sastanku se razgovaralo o brojnim temama iz perspektive županijskog školstva s naglaskom na cjelokupnu kurikularnu reformu, pitanja upravljačkih prava u školskim ustanovama, pomoćnika u nastavi, ali i konstantnom smanjenju decentraliziranih sredstava. Okupljeni su upoznali ministra s konkretnim iznosima smanjenja decentraliziranih sredstava u korelaciji s troškovima, što bi moglo utjecati na velik pad pedagoškog i financijskog standarda. Ukazali su na nužnost decentraliziranja dijela nadležnosti u odgoju i obrazovanju te ministru predstavili svoj prijedlog takvog modela. Naime, daljnjoj fazi decentralizacije osnivači bi mogli preuzeti dio poslova koji su sada u nadležnosti Ureda državne uprave, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje. Razgovaralo se i o podizanju kapaciteta školskih ustanova u privlačenju sredstava iz fondova Europske unije, ali i o potrebi da se zakonski riješe pojedini segmenti predfinanciranja i provedbe. Ministar i suradnici upoznali su župane s dinamikom koju planiraju vezano uz daljnje aktivnosti ministarstva, ali i s potrebom da se svi uključe u elektronička savjetovanja prvenstveno Pravilnika o pomoćnicima u nastavi te ostalih dokumenata koji se pripremaju.

Pročitano 2998 puta