Četvrtak, 02 Veljača 2017 09:37

Predstavljen interregionalni projekt u Austriji

Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević i načelnik općine Kaptol Mile Pavičić bili su na predstavljanju projekta iz programa EU "Interreg Danube Transnational Programm" u Austriji. Radi se o projektu istraživanja tumula iz željeznog doba u koje su uključene četiri podunavske zemlje. U Hrvatskoj će se proučavati lokaliteti u Kaptolu i Jalžabetu. Podsjetimo, dr. Hrvoje Potrebica sa Zavoda za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu već godinama provodi sustavna istraživanja u Kaptolu. Njegovo istraživanje rezultiralo je otkrivanjem najbogatijeg kneževskog groba željeznog doba na području Hrvatske u kojem je pronađen veliki broj rijetkih i jedinstvenih nalaza što je do sada nezabilježen sluča u ovom dijelu Europe. "Ovim projektom povezat će se lokaliteti iz starijeg željeznog doba u Austriji, Sloveniji, Mađarskoj i Hrvatskoj. Partneri na ovom projektu su najuglednije ustanove i znanstvenici koji se bave starijim željeznim dobom. Zahvaljujući trudu dr. Potrebice i njegovih suradnika arheologiju možemo povezati sa turizmom i tako doprinijeti razvoju naše županije" rekao je tom prigodom župan Tomašević.

Pročitano 3451 puta