Subota, 21 Siječanj 2017 00:00

Vincelovo u Požegi

Tradicionalno obilježavanje početka vinogradarske godine u Požeštini, u našem kraju poznatije kao Vincelovo, i ove je godine obilježeno u vinogradima te na trgovima gradova i općina koje godinama njeguju siječanjsku tradiciju početka radova u vinogradima prigodnim paljenjem vincelovske vatre i rezidbom vinove loze te zazivanjem blagoslova, odnosno uspješne godine i dobroga uroda. U sklopu požeškog Vincelova i projekta Zeleno-plavo, koje se održava desetu godinu za redom okupio se veliki broj sudionika iz 13 županija i 25 gradova koji su predstavili su svoju etno-gastro i turističku ponudu. Požeškom Vincelovu, u organizaciji Obrtničke komore Požeško-slavonske županije i Udruženja obrtnika Požega, u Gradskoj vijećnici grada Požege prethodio je Obrtnički forum koji se već tradicionalno održava. Forumu su, uz gradonačelnika Požege Vedrana Neferovića, župana Alojza Tomaševića i zastupnika u Hrvatskom saboru Franju  Lucića, prisustvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, gospođa Marija Vučković i gospodin Ante Mišura te gospođa Vlatka Mlakar iz Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Teme na Obrtničkom forumu bile su kako zajednički, i uz potporu nadležnih ministarstva, unaprijediti gospodarsku povezanost „zelene“ i „plave“ Hrvatske te kako spriječiti rad na crno, prijedlog Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom i projekt Riba hrvatske - jedi što vrijedi. Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević naglasio je kako ništa ne može spriječiti da se sastanu dobri ljudi i prijatelji, te porazgovaraju i razmijene iskustva i postignu određene sporazume o suradnji vezano uz ono što Slavonija može pripremiti prema Jadranu za vrijeme turističke sezone, ali i tijekom cijele godine.              

Pročitano 3595 puta