Ponedjeljak, 19 Prosinac 2016 00:00

Premijer i župani o nužnosti decentralizacije i strateškim projektima

Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković sastao se danas s predstavnicima Hrvatske zajednice županija, Udruge gradova i Udruge općina te je ovo prvi puta da su se premijer i svi ministri sastali sa relevantnim akterima iz jedinica lokalne i područne samouprave. Premijer je naglasio kako je za ravnomjeran razvoj i normalno funkcioniranje središnje državne vlasti izrazito važno da Vlada i predstavnici lokalnih i regionalnih jedinica usko surađuju i redovito komuniciraju. Sukladno toj potrebi, premijer je naglasio kako će se ubuduće ovakvi sastanci održavati najmanje jednom godišnje. Predsjednik Hrvatske zajednice županija i šibensko-kninski župan Goran Pauk zahvalio se premijeru što j e pozvao predtsavnike općina, gradova i županija na sastanak i rekao kako županije neće odustati od decentralizacije:" Odlučni smo postati nezaobilazna karika u promišljanju budućeg ustroja Republike Hrvatske. Snažno i dalje zagovaramo jačanje ovlasti i nadležnosti županija te mogućnost da barem jednim dijelom sami odlučujemo o prihodima i oblikovanju proračuna. Sigurni smo da se decentralizacija može najbolje, najbrže i najefikasnije provesti unutar postojećeg županijskog sustava i na tome ćemo se zalagati i dalje". Osim rasprave o ključnim temama iz područja lokalne i regionalne vlasti, bila je ovo prilika da župani premijeru prezentiraju strateške projekte županija.

Pročitano 3377 puta