Petak, 15 Srpanj 2016 13:55

Župan proglasio elementarnu nepogodu

Župan Alojz Tomašević proglasio je stanje elementarne nepogode za gradove Požegu, Kutjevo i Pleternicu te općine Jakšić i Kaptol, koja je nastala u srijedu 13. srpnja uslijed olujnog vjetra, tuče i obilne kiše. „Proglašavam stanje elementarne nepogode za područje gradova Požege, Pleternice i Kutjeva kao i za područje općina Jakšić i Kaptol. Komisije za procjenu šteta od jučer su na terenu i pozivam sve koji su materijalnu štetu od nevremena doživjeli da je prijave u najkraćem roku. Iako se ukupna šteta još uvijek procjenjuje, možemo sa sigurnošću govoriti da se radi o više desetaka milijuna kuna jer je oštećeno preko 400 stambenih objekata i preko 180 gospodarskih objekata, dok je stradalo i preko 15 tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta pod usjevima u rodu“ – izjavio je župan Tomašević koji je dodao kako je ovo već treća elementarna nepogoda u Požeško – slavonskoj županiji u samo dva mjeseca, nakon svibanjskog mraza  i olujnog nevremena potkraj lipnja. Srećom i ovaj put nije bilo ljudskih žrtva s obzirom da je posljednje olujno nevrijeme nosilo krovove kuća i druge predmete i do nekoliko stotina metara.  Župan je dodao kako se sinoć čuo s ministrom poljoprivrede Romićem, koji je obećao pronaći sredstva za pomoć svim stradalima. Grad Pleternica pretrpio je šestu elementarnu nepogodu od 2014. godine, a gradonačelnica Antonija Jozić ističe kako je država osigurala sredstva samo za elementarnu nepogodu poplave koja je potopila Pleternicu i okolna područja u svibnju 2014. godine kada je šteta iznosila pedeset milijuna kuna, a od Republike Hrvatske su dobili samo dva i pol milijuna kuna te je rekla kako je slavonski čovjek na koljenima.  Općina Jakšić pretrpjela je velike štete na poljoprivrednim površinama, obiteljskim kućama i općinskoj imovini, a nije bila pošteđena ni osnovna škola. Načelnik Jakšića zahvalio se svim građanima koji su si međusobno pomagali te DVD-u Jakšić i Velika koji su im u tome pomagali. Područje Kutjeva opustošeno je na  poljoprivrednim površinama gdje su uništeni usjevi od kojih mnogi prehranjuju svoje obitelji , a ujedno im je to jedini izvor prihoda. Nevrijeme je zahvatilo i rubne dijelove grada Požege odnosno Vidovce, Dervišagu i Alagince , gdje su oštećene obiteljske kuće, gospodarski subjekti i poljoprivredne površine. U općini Kaptol štete su nastale na području Alilovaca, Doljanovaca i Podgorja. Župan se zahvalio svim službama koje su se stavile na raspolaganje, ali i građanima koji su pomagali jedni drugima olujne večeri. Pozvao je sve koji su pretrpjeli štete da što prije prijave štete i naglasio je da se prijavljuju samo oni koji su stradali jer će komisije profesionalno odraditi svoj posao.

Pročitano 3119 puta