Srijeda, 06 Srpanj 2016 10:50

Obljetnica utemeljenja biskupije i blagoslov Dijecezanskog muzeja

Odlukom o utemeljenju Požeške biskupije i imenovanju prvog biskupa na blagdan sv. Ćirila i Metoda prije devetnaest godina apostolskim pismom pape Ivana Pavala II. osnovana je Požeška biskupija s prvim požeškim biskupom msgr. Antunom Škvorčevićem koji je jučer predvodio zahvalno euharistijsko slavlje u Katedrali sv. Terezije Avilske. Nakon euharistijskog slavlja na Trgu sv. Terezije Avilske biskup Škvorčević blagoslovio je Dijecezanski muzej Požeške biskupije. Muzej se prostire na tri etaže, a u njemu je pohranjena bogata kulturna zbirka s više od četiri stotine kršćanskih predmeta. Svetoj misi i blagoslovu novog muzeja prisustvovao je župan Požeško-slavonske županije Alojz tomašević, gradonačelnik Požege Vedran Neferović i pomoćnik ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije Davor Huška. „Muzej ima tri izložbene etaže. U prizemlju se, na inicijativu biskupa Antun Škvorčevića, nalazi knjižnica u sklopu koju će biti mjesta s internetskim priključcima. U desnom se krilu muzeja nalaze djela od 15. do kraja 18. stoljeća. Na prvom katu su djela nastala u 19. stoljeću pa sve do 21. stoljeća gdje je zadnji izložak iz 2002. godine. Tu su, u Galeriji I, i najpoznatija djela suvremenih hrvatskih umjetnika te čuvena donacija akademika Ive Dulčića. U potkrovlju je Galerija II gdje se niže velik broj imena iz hrvatske umjetnosti, od Kršinića, Popovića, Perića i drugih umjetnika“ - rekao je profesor Mario Beusan. Predmete se nastojalo grupirati čime se oživljavaju crkveni ambijenti, a postavljeni su u kronološkom slijedu i prikazu kako je crkveni prostor izgledao od 15. pa sve do 20. stoljeća. „Naše prostore povijest nije mazila ni štedjela, a promjene vladara i osvajača bile su popraćene razaranjima. Tijekom stopedesetogodišnje vladavine Osmanlija gotovo je nestalo naše kršćansko nasljeđe, a u drugom svjetskom ratu i Domovinskom ratu i ono što je nakon Osmanlija ostalo i popravljeno. Nakon utemeljenja Požeške biskupije smatrao sam važnom zadaćom prikupljanje predmeta izvan liturgijske uporabe. Njezinu jezgru je tvorila građa iz naših župa i drugih ustanova pohranjena tijekom 20. stoljeća u Dijecezanski muzej Zagrebačke nadbiskupije. Nakon utemeljenja naše biskupije osnovan je i Dijecezanski muzej te su predmeti postupno preneseni u Požegu“ – istaknuo je biskup Antun Škvorčević  te se tom prigodom zahvalio svim donatorima i onima koji su sudjelovali u stvaranju muzeja koji će služiti svim vjernicima i građanima. Uređenje muzeja trajalo je dvije godine, a njegovo uređenje  je  vodio preč. Ivica Žuljević, predstojnik Ureda za gradnju i kulturna dobra Požeške biskupije.

Pročitano 3345 puta