Četvrtak, 30 Lipanj 2016 14:04

Župan proglasio elementarnu nepogodu za područje gradova Lipika, Pakraca i Pleternice

Olujno nevrijeme koje je pogodilo područje gradova Lipika, Pakraca i Pleternice  27. lipnja 2016. godine pri čemu je došlo do jakog vjetra, tuče odnosno leda i kiše izazvalo je veliku materijalnu štetu na poljoprivrednim usjevima i građevinskim objektima stoga je župan Tomašević proglasio stanje elementarne nepogode. „Ovakvu vremensku nepogodu nije moguće predvidjeti i još je jedna u nizu elementarnih nepogoda koje su pogodile naše područje u posljednjih nekoliko godina. Procjene šteta s terena još uvijek traju, no možemo ustvrditi da je riječ o desetinama milijuna kuna nastalih šteta kako na poljoprivrednim površinama  tako i na stambenim građevinskim objektima gdje su bujice vode ljudima poplavile podrume i prostorije obiteljskih kuća. Obišao sam teren i mogu zaključiti kako su sve žurne službe od JVP-a, Hitne medicinske pomoći, Gorske službe spašavanja i HEP-a u trenu bile na terenu kako bi pomogle ljudima i sanirale nastalu štetu. Proglašavam elementarnu nepogodu za Lipik, Pakrac i Pleternicu i pozivam sve da u zakonskom roku od osam dana od dana nastanka štete podnesu prijavu štete gradskim službama za procjenu koje će im izraditi potrebnu dokumentaciju“– rekao je župan Alojz Tomašević. Komisije će u roku od osam dana evidentirati nastale štete koje stanovnici na tim područjima trebaju prijaviti u nadležnu jedinicu lokalne samouprave prema mjestu stanovanja. „Nakon proljetnih kiša i sada ove elementarne nepogode koja je pogodila naše područje, u vrijeme pred samu žetvu nekih poljoprivrednih kultura i upitno je što će se s njima dogoditi, kukuruz je u fazi razvoja formiranja klipa, a sada je pitanje hoće li biti i za stočnu hranu. Štete su  velike, ali Županija će učiniti sve kako bi pomogla poljoprivrednicima“ –dodao je župan Tomašević koji je rekao kako će Županija zatražiti odštetu od Ministarstva i  fondova Europske unije.

Pročitano 2801 puta