Utorak, 22 Ožujak 2016 09:52

Predstavnici Hrvatske zajednice županija na sastanku kod ministra poljoprivrede

 Predstavnici Hrvatske zajednice županija sastali su se s ministrom poljoprivrede prof. dr. sc. Davorom Romićem na zajedničkom radnom sastanku  u Zagrebu. U delegaciji Zajednice sastanku su prisustvovali župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren, župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević, župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić, župan Zagrebačke županije mr.sc. Stjepan Kožić, zamjenik župana Bjelovarsko-bilogorske županije Neven Alić, zamjenica župana Istarske županije Giuseppina Rajko, zamjenik župana Karlovačke županije Ivan Banjavčić, zamjenik župana Međimurske županije Zoran Vidović, zamjenik župana Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek-Jambrek, zamjenik župana Osječko-baranjske županije dr. sc. Željko Kraljičak, zamjenik župana Primorsko-goranske županije Petar Mamula, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Zdravko Dijaković, te pročelnici pojedinačnih županijskih ureda i predstavnici radne skupine za poljoprivredu, Luka Čuljak i Andrija Matić. Uz ministra poljoprivrede bili su i zamjenik ministra Tugomir Majdak, pomoćnik ministra dr. sc. Mario Njavro te ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište mr.sc. Blaženka Mičević. Teme sastanka su se odnosile na program državnih potpora, postignuća dosadašnjih natječaja za mjere ruralnog razvoja i raspolaganje poljoprivrednim zemljištem. Predstavnici Zajednice upoznali su ministra sa potrebnom vertikalne usklađenosti postupanja u dodjeli državnih potpora kako ne bi došlo do dvostrukog financiranja. Nužno je zajedno s ministarstvom savjetodavno djelovati prema jedinicama lokalne i regionalne samouprave u cilju aktivne provedbe agrarne politike. U tome dijelu i Zajednica želi biti uključena kako bi se edukacijom, objedinjenim bazama podataka i većom suradnjom, potpore dodjeljivale transparentno i standardizirano. Župani su se založili i za preispitivanje Odluka za mjeru 4, obzirom da natječaj dovodi dio korisnika u  u neravnopravan položaj. Cilj je obuhvatiti što veći broj korisnika jer se time daje šansa za revitalizaciju manjih mjesta koja su srce ruralnog prostora. Ministar je upoznat i s konkretnim nepravilnostima uočenima u raspolaganju poljoprivrednim zemljištem, ali i prijedlozima za njihovo rješavanje. Ministar Davor Romić na kraju je pojasnio kako RH ima pravo unutar programa ruralnog razvoja mijenjati određene pravce s ciljem što većeg efekta samih mjera. Pozvao je jedinice lokalne i regionalne samouprave na savjetodavno sudjelovanje u procesima donošenja odluka kako bi pomogli da se pri odlučivanju vodi računa o stvarnom stanju i stvarnim potrebama stanovnika ruralnih područja. 

 

Pročitano 3451 puta