Subota, 07 Studeni 2015 00:00

U Bučju otkriven spomenik mještanima stradalim tijekom II. svjetskog rata

U Bučju je danas otkriven spomenik mještanima stradalim tijekom drugog svjetskog rata. Podizanje spomenika inicirao je župan Alojz Tomašević, a podigli su ga Požeško - slavonska županija i Grad Pleternica. "Povijest koja nije zapisana lako može izblijediti, a što je još gore s njom se može manipulirati.Simbolika ovog spomenika je velika jer smo generacijama stjecali ono što danas imamo, slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku" rekao je predsjednik Mjesnog odbora Bučje Josip Dukić. Župan Tomašević bio je posebno emotivan jer je njegov otac žrtva Bleiburga: "Mještani Bučja, njih šezdeset i pet, mučki su ubijeni od partizanske ruke. Prije 70 godina, u tada velikom selu, vladao je plač i jauk. Naši su očevi i djedovi sanjali san o Hrvatskoj, ali ga nažalost nisu dosanjali. Nažalost dogodilo se zlo, dogodilo se upravo ono zbog čega su oni kažnjeni i to samo zato što su voljeli svoju Hrvatsku".  

Pročitano 3458 puta