Četvrtak, 01 Listopad 2015 08:55

Regionalno povezivanje Hrvatske i Poljske u području poljoprivredne, kulturne i kreativne industrije

U prostoru Hrvatske zajednice županija u srijedu, 30. rujna, održao se sastanak predstavnika poljske lokalne samouprave, poljskog Ministarstva vanjskih poslova te Veleposlanstva Republike Poljske u Hrvatskoj s predstavnicima Hrvatske zajednice županija. Požeško - slavonski župan Alojz Tomašević otvorio je radni sastanak i u ime predsjednika Hrvatske zajednice županija Tomislava Tolušića pozdravio prisutne. Istaknuo je kako je cilj Hrvatske zajednice županija da se sljedeći, V. Forum poljskih i hrvatskih regija, obogati dodatnom gospodarskom suradnjom dviju zemalja što je rezultat prethodnog Foruma održanog u svibnju u Bukowini Tatrzanskoj. Župan Tomašević pozvao je goste da predstave svoja promišljanja i planove kako bi u raspravi došli do konkretnih prijedloga. U ime Ministarstva vanjskih poslova Republike Poljske i poljske delegacije, domaćine je pozdravila zamjenica ravnateljice Odjela za ekonomsku suradnju Iwona Woicka-Żuławska. Naglasila je korisnost jačanja regionalne diplomacije koja je ključna za ostvarenje gospodarskih ciljeva. Budući da je Hrvatska dobila pristup sredstvima iz europskih fondova, poljsku stranu zanimala su hrvatska iskustva s povlačenjem sredstava na regionalnoj razini. „Znam da će svi hrvatski projekti naći svoje partnere u Poljskoj“, rekla je. Nakon Woicka-Żuławske, svoje regije su predstavili ravnatelj Ureda za investicije Grada Łódźa Adam Pustelnik, predsjednik Agencije za razvoj poduzetništva aglomeracije Wrocława, inspektorica Ureda za EU fondove i gospodarski razvoj Grada Varšave Magdalena Wątorska-Dec i ravnatelj Centra za poslovnu potporu Agencije za razvoj poduzetništva aglomeracije Wrocława Łukasz Czajkowski. Gosti su bili posebno zainteresirani za razgovor o razvoju suradnje unutar malog i srednjeg poduzetništva u u kemijskom, poljoprivrednom, energetskom, kreativnom i IT sektoru što ostvaruje njihov primarni cilj – prisutnost poljskih malih i srednjih poduzetnika na inozemnim tržištima. Ni na znanstvenom području ne zaostaju, stoga su otvoreni i za taj vid suradnje s Hrvatskom. Župani Alojz Tomašević, Ivan Vučić i Danijel Marušić složili su se kako su mogućnosti za suradnju velike, osobito u području poljoprivrede, prehrambene i drvne industrije te turizma, a Jadranka Veselić Bruvo iz Grada Zagreba istaknula je temu revitalizacije napuštenih industrijskih kompleksa u središtu grada te kulturne i kreativne industrije. Podsjetimo, suradnja poljskih maršaleka i hrvatskih župana traje od 2011. godine, a rezultirala je i brojnim pojedinačnim sporazumima o suradnji između kojih su posebno uspješni primjeri Zadarske, Splitsko-dalmatinske, Primorsko-goranske, Šibensko-kninske i Karlovačke županije.

 

Pročitano 3376 puta