Utorak, 08 Rujan 2015 00:00

U Kusonjama obilježena tužna obljetnica

Danas je u Kusonjama obilježena tužna obljetnica pogibije 23 hrvatska branitelja 105. bjelovarske brigade Hrvatske vojske. Imena Nikole Benkusa, Željka Beseka, Marinka Crnogaja, Mate Čančara, Miroslava Černaka, Marijana Dukića, Stipe Gađe, Petra Grubeše, Ante Ivandića, Stjepana Kolara, Vladimira Krivačića, Stjepana Mamića, Tadije Markića, Ivana Palića, Zlatka Pavlovića, Nedjeljka Pekića, Maria Posarića, Igora Stipića, Dubravka Štefulinca, Ante Tandare, Stanka Palića, Mirka Pereša i Željka Šegovića zauvijek moraju ostati upisana u temelje naše Domovine. Dvadeset hrabrih hrvatskih vojnika poginulo je na današnji dan prije 24 godine, a trojica njih dvije godine poslije kada su došli odati počast svojim suborcima. Obilježavanje je započelo kod Rakova Potoka gdje su bačena tijela ubijenih i masakriranih hrvatskih branitelja odakle su se sudionici komemoracije Mimohodom istine uputili prema kapelici Male Gospe u Kusonjama. Kod Kapelice, na kojoj je spomen ploča sa imenima hrvatskih vitezova, brojna izaslanstva položila su vijence i zapalila svijeće. Predsjednik Udruge obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata RH Kusonje 91-93 Zdenko Posarić u svom obraćanju opisao je što se događalo tih godina: "Dvadeset naših hrvatskih vojnika ubili su, masakrirali i njihova tijela bacili kod Rakovog Potoka u namjeri da nikada ne budu pronađena. Dvije godine nakon toga smrtno su stradala su još trojica koja su došla odati počast svojim suborcima, a jedanaest ljudi je ranjeno". Župan Alojz Tomašević u svom govoru bio je posebno emotivan jer je i sam kao hrvatski vojnik bio svjedokom toga vremena:" Prije nekoliko dana počela je još jedna školska godina bez imena 23-ojice hrabrih hrvatskih branitelja u školskim udžbenicima. U udžbeniku iz povijesti tek je jednom rečenicom rečeno da je 01. ožujka u Pakracu počeo Domovinski rat sukobom hrvatskih i srpskih policajaca. Pa jesmo li mi imali dvije države ovdje? Rat je počeo srpskom agresijom,a hrvatski branitelji su branili svoj dom i domovinu". Misu zadušnicu služio je biskup bjelovarsko - križevačke biskupije msgr. dr. Vjekoslav Huzjak.

Pročitano 3533 puta