Nedjelja, 30 Kolovoz 2015 00:00

U Pakracu obilježen Međunarodni dan nestalih osoba

Pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar - Kitarović danas je u Bučju i Pakracu održano središnje nacionalno obilježavanje Međunarodnog dana nestalih osoba u organizaciji Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Hrvatske. Predsjednica Saveza udruga Ljiljana Alvir poručila je svim predstavnicima vlasti da obitelji nestalih još uvijek traže istinu o svojim najmilijima te uputila zahtjev za pomoć u pronalasku istine o nestalima u razdoblju od 1991. do 1995. godine. Gradonačelnik Pakraca Davor Huška istaknuo je kako se na našem području traga za još 22 nestale osobe koje su bile zatočene u logoru Bučje, među njima i za dr. Ivanom Šreterom koji je otet 18. kolovoza 1991. godine na četničkoj barikadi u Kukunjevcu. Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević u svom obraćanju poručio je onima koji hrvatske branitelje nazivaju "šatorašima" da su ti hrvatski branitelji zajedno s nestalim braniteljima i poginulim hrvatskim braniteljima branili i obranili demokraciju i demokratske vrijednosti koje uživamo u današnjoj Hrvatskoj. Posebni izaslanik predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, Ante Deur, istaknuo je kako je saznavanje istine o svim nestalima dužnost svih nas jer je njihova sudbina utkana u slobodu naše domovine. Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja te Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Hrvatske 14 godina zaredom obilježavaju ovaj dan svake godine u drugom gradu s namjerom ustrajnog i stalnog podsjećanja domaćih i međunarodnih institucija kako je najveće humanitarno-pravno pitanje upravo pitanje nestalih osoba koje je najteže nasljeđe Domovinskog rata. Prije mise koju je u pakračkoj Župnoj crkvi služio požeški  biskup msgr. dr. Antun Škvorčević, brojna izaslanstva položila su vijence i zapalila svijeće kod kapelice sv. Antuna Pustinjaka na mjestu nekadašnjeg logora Bučje. U ime Požeško - slavonske županije počast su odali župan Alojz Tomašević i saborski zastupnik Franjo Lucić.

 

Pročitano 3185 puta