Petak, 10 Srpanj 2015 10:16

Predloženim izmjenama Zakona o turizmu ruralni turizam nema perspektivu

Na danas održanoj konferenciji za medije požeško – slavonski župan Alojz Tomašević i direktorica Turističke zajednice Požeško – slavonske županije Maja Jakobović govorilii su o predloženim izmjenama čitavog paketa zakona u turizmu. „Već su viđeni pokušaji da na hitnu saborsku proceduru bivaju predlagani zakoni koji to ne zahtijevaju, a sve sa istim ciljem koji vodi osiromašivanju i slabljenju lokalne zajednice. Tako i prijedlog izmjena Zakona u turizmu osiromašuje kontinent Republike Hrvatske u turističkom smislu što će imati kobne posljedice na razvoj turizma na kontinentu. Prijedlozi svojim nelogičnostima, manjkom koordinacije i usmjerenošću prema ukidanju dvije trećine sustava, bez jasnih alternativa i smjernica za posljedično funkcioniranje, slabe sustav i prenošenjem sredstava prikupljenih lokalno u centralnu blagajnu Hrvatske turističke zajednice, osiromašuju lokalna područja, a sustav centraliziraju“ rekao je župan Tomašević. Direktorica Jakobović istaknula je kako isti Prijedlog Zakona kazuje da se turizam odvija na lokalnoj i regionalnoj razini: “Isti Prijedlog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma govori da se turizam odvija upravo na lokalnoj i regionalnoj razini, a istovremeno uvelike smanjuje sredstva toj razini i novom raspodjelom ih centralizira u Hrvatsku turističku zajednicu i Ministarstvo turizma te dio direktno na raspolaganje ministru prema pravilniku koji on samostalno i donosi. Sustav svake godine raspolaže sa novostvorenih 800 milijuna kuna. Osim što nisu jasni mnogi dijelovi ovog paketa Prijedloga zakona nije ni jasno zašto je sada, usred turističke sezone stavljen u proceduru po hitnom postupku“.

Pročitano 4956 puta