Četvrtak, 26 Ožujak 2015 14:39

Obrazovanje - jedan od temelja novog pristupa poljoprivredi

U Požeško slavonskoj županiji događaju se istinske reforme u poljoprivredi. Bez velikih riječi, najava i obećanja novi pristup poljoprivredi je svakodnevica župana Alojza Tomaševća. Taj pristup je sveobuhvatan i temeljit. Temeljitost se najbolje očituje u mijenjanju obrazovnog procesa i novih, kvalitetnijih odnosa, odnosno, suradnje Županije i obrazovnih institucija, srednjoškolske i visoko školske razine. U tijeku je projekt izgradnje srednjoškolskog poljoprivrednog obrazovanja koje će uključiti rad na farmama, prerađivačkoj djelatnosti, upravljanju procesima, a koje za krajnji cilj imaju odgojiti i učiniti potpuno sposobnim  polaznike škole da sami formiraju i uspješno vode vlastito obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ili da na kvalitetniju razinu podignu roditeljsko gospodarstvo. Takav OPG je sposoban uključiti se i  u pružanje turističkih usluga ili druge gospodarske tijekove i potrebe. Prije nekoliko dana potpisan je i sporazum sa Sveučilištem Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, odnosno, Poljoprivrednim fakultetom. U novom gospodarskom i administrativnom ambijentu , Europskoj uniji, potreban je i razvoj novih i unaprjeđenje postupaka proizvodnje, tehnologija i proizvoda obiteljskih gospodarstava. Potpisni sporazum ima taj cilj. Zajedničku suradnju Županije i Sveučilišta u izradi izvođenju strategija i projekata iz područja poljoprivrede i prehrambene proizvodnje. Učinkovito korištenje, odnosno, povlačenje bespovratnih sredstava iz fondova Europske unije je  posao koji  zahtijeva određena znanja. Veća dimenzija projekata još veća znanja i zadovoljavanje standarda koji traži Europska unija. Zato prošlotjedni potpisani sporazum između župana Alojza Tomaševića i dekana Vlade Guberca ima još veću važnost jer i jednoj i drugoj zainteresiranoj strani  olakšava i daje veće šanse za uspjeh pri podnošenju prijedloga za financiranje projekata iz međunarodnih organizacija i EU fondova, a što u konačnici rezultira korišću za sve fizičke i pravne osobe koje se bave poljoprivrednom djelatnošću ili njenom nadogradnjom.

 

Pročitano 3875 puta