Utorak, 24 Ožujak 2015 07:26

Hrvatska zajednica županija u borbi za opstanak obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava

 

U prostorijama Hrvatske zajednice županija održana je konferencija za medije vezano uz problematiku Zakona o poljoprivrednom zemljištu čijim se usvajanjem ozbiljno ugrožavaju obiteljska gospodarstva u Hrvatskoj. Povodom ovotjednog drugog čitanja navedenog Zakona u Saboru, Hrvatska zajednica županija inicirala je  konferenciju na ovu temu,  jer javnost mora biti upoznata s poražavajućim i pogubnim posljedicama ove mjere za OPG u Hrvatskoj. Predsjednik Hrvatske zajednice županija, Tomislav Tolušić, naglasio je da danas u Hrvatskoj postoji preko 185.000 OPG-a, a novim Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, predviđa se da će se broj OPG-a u roku do 2017. prepoloviti. „Bodovanjem za dobivanje zakupa  na zemljište sasvim se marginalizira male, domicilne proizvođače. Još jednom apeliramo na ministra poljoprivrede da Zakon povuče iz procedure i posluša udruge poljoprivrednih proizvođača, župana, gradonačelnika i načelnika koji uočavaju velike propuste u nacrtu Zakona. Ovaj Zakon će sahraniti hrvatska poljoprivredna gospodarstva nauštrb velikih tvrtki i jakih tržišnih igrača„, poručio je Tolušić. Župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević je istaknuo: „ Ovo je Zakon protiv OPG-a, ali još bitnije je da je  protiv Slavonije. Zemlja je naše nacionalno blago, pa se pitam čiji je interes da se ovako loše s njom postupa.“„ Hrvatsko selo propada, a resorno ministarstvo to ignorira. Još uvijek ne postoji strategija razvoja poljoprivrede, ali nam ona možda neće ni trebati kad uništimo slavonskog seljaka“ nadodao je župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić.

Također, predsjednik Zajednice naglasio je da se zakup zemljišta daje na vrijeme od 50 godina. To je dodatni razlog dobrog promišljanja o bodovanju i davanju šanse domicilnim proizvođačima, mladima i OPG-ima koji već koriste zemljište u svojoj lokalnoj zajednici te od toga prehranjuju svoje obitelji.

 

Pročitano 4022 puta