Petak, 16 Siječanj 2015 13:58

Obilježena tužna obljetnica prvog srpskog logora u Hrvatskoj - logora Bučje

Danas je kod spomen kapelice sv. Antuna Padovanskog u Bučju održana komemoracija u spomen  na 23. obljetnicu od posljednje razmjene zatočenika iz logora Bučje - prvog srpskog logora u Hrvatskoj. Od kolovoza 1991. do siječnja 1992. godine kroz njega je prošlo više od 300 ljudi, uglavnom civila, žena i djece te hrvatskih branitelja. Najmlađem zatočeniku bile su samo četiri godine, a za sudbinu 22 zarobljenika još uvijek se ne zna. Na današnjoj komemoraciji brojna izaslanstva odala su počast žrtvama logora paleći svijeće i polažući vijence. U ime Požeško - slavonske županije počast su odali župan Alojz Tomašević i njegovi zamjenici Ferdinand Troha i Željko Jakopović. U svome obraćanju prisutnima župan Tomašević je rekao:"Pozdravljam vas danas ovdje ne samo kao župan, nego i kao dragovoljac Domovinskog rata, kao general Hrvatske vojske i kao sudionik oslobađanja prostora zapadne Slavonije. Ovdje, na ovome mjestu, dogodio se zločin i to moraju znati svi. A mi smo samo branili svoj dom, svoje dvorište, svoju obitelj. Dvadeset i tri godine mi tražimo samo istinu, tražimo da za ove zločine odgovaraju oni koji su ih počinili. Ovim putem pozivam i one koji znaju gdje se nalaze grobovi nestalih neka to napokon i kažu". Komemoracije je organizirala Udruga civilnih invalida i stradalnika Domovinskog rata uz potporu Požeško - slavonske županije, gradova Pakraca i Lipika i nadležnog ministarstva.

Pročitano 3932 puta