Srijeda, 19 Studeni 2014 11:47

Vukovar - mjesto posebnog pijeteta

"Ima jedan grad oduvijek mi drag, ima jedan hrast slavonski. Ima jedan grad svakom srcu drag, ima jedan div hrvatski. Vukovar, Vukovar stoji dok protiču vode dunavske, Vukovar, Vukovar gori na braniku svoje Hrvatske" ovim stihovima dubrovački biskup msgr. Mate Uzinić započeo je Svetu misu na Memorijalnom groblju u Vukovaru, 18. studenoga 2014. godine. Još jedna tužna obljetnica, dvadeset i treća, je prošla, a rane Vukovaraca i dalje su otvorene i svježe. Majke još uvijek traže svoje sinove, djeca svoje očeve, žene svoje muževe, a oni koji znaju istinu i dalje šute. "Zajedno s vama molit ću za duše poginulih branitelja i građana, onih koje smo uspjeli pronaći i identificirati i sahraniti na ovom groblju, i onih koji počivaju negdje drugdje, osobito nestalih za čije sudbine i eventualno grobove još ne znamo. Znademo da ima onih koji to znaju i koji to ne žele kazati i to nas još više boli" rekao je u svojoj propovijedi biskup Uzinić. Agresore je usporedio sa obraćenikom Zakejem riječima:" Oni koji su izvršili agresiju i počinili genocid i zločine, nažalost još uvijek nisu spremni biti Zakej koji se obratio, nego ustrajavaju u onom biti Zakej prije obraćenja. Evo zašto ćirilica u Vukovaru nema samo značenje pisma, nego i dalje nastavlja označavati agresore i zločince koji se ni dan danas nisu suočili s onim što su napravili ovom gradu i njegovim ljudima. Molimo da se obrate da se dogodi susret Zakeja agresora i Isusa Krista. Dobar početak  bio bi da kaže što se dogodilo s onima koje još brojimo kao nestale. Inače se ne može dogoditi, makar mi to kao kršćani željeli, ono što nam je predlagao sv. Ivan Pavao II u Zagrebu 1994. godine kad nas je kroz simboliku dviju rijeka koje se susreću pozvao na susret i suradnju. Bez našeg usklađivanja s tim sve će ostati kao do sada, a ovo što imamo nije dobro. Nije uopće dobro što carinik Zakej i dalje razmišlja kako opljačkati i ukloniti susjede". U Koloni sjećanja koja je svake godine sve veća i veća sudjelovali su i požeško - slavonski župan Alojz Tomašević sa zamjenicima Ferdinandom Trohom i Željkom Jakopovićem, predsjednik Županijske skupštine Marijan Aladrović, saborski zastupnik Franjo Lucić i mnogi drugi žitelji Požeško - slavonske županije.

Pročitano 4792 puta