Utorak, 09 Rujan 2014 09:32

Obilježena tužna obljetnica u Kusonjama

Nikola Benkus, Željko Besek, Marinko Crnogaj, Mato Čančar, Miroslav Černak, Marijan Dukić, Stipe Gadža, Petar Grubeša, Anto Ivandić, Stjepan Kolar, Vladimir Krivačić, Stjepan Mamić, Tadija Markić, Ivan Palić, Zlatko Pavlović, Nedjeljko Pekić, Mario Posarić, Igor Stipić, Dubravko Štefulinac, Ante Tandara - to su imena hrabrih hrvatskih vojnika u čiju čast se svake godine na blagdan Male Gospe u Kusonjama obilježava  godišnjica njihove tragične pogibije. Udruga obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata RH Kusonje 91-93 svake godine od tog strašnog zločina organizira Mimohod istine od Novog groblja u Boriku, groblja Veliko Trojstvo, groblja Čazma, spomen područja Rakov Potok do kapelice Male Gospe u Kusonjama. Pripadnici A satnije 1. bojne 105. bjelovarske brigade ZNG-a 08. rujna 1991. godine dobili su zadatak da izvide stanje na bojišnici te su improviziranim oklopnim transporterom otišli u Kusonje. U selu su ih iz zasjede napali srpski odmetnici. Hrvatski vojnici povukli su se u jednu kuću iz koje su nastavili pružati otpor, ali idućega dana morali su se predati. Pripadnici velikosrpskih snaga vezali su ih, zatim izudarali tupim predmetima po glavi i tijelu, mučili ih te nakon svega pucali iz vatrenog oružja u dijelove tijela. Tijela dvadesetorice masakriranih hrvatskih vojnika zatrpali su bagerom u zajedničku masovnu grobnicu kod Brusnika. Danas se u Kusonjama, na tome mjestu, nalazi kapela Male Gospe, izgrađena zahvaljujući majkama poginulih hrvatskih branitelja. Predsjednica Udruge obitelji poginulih hrvatskih branitelja Domovinskog rata RH Kusonje 91-93 Zorica Posarić i sama je nastradala kada je dvije godine poslije strašnog zločina u kojemu je ubijen i njezin sin Mario Posarić došla na komemoraciju. Tada su srpski odmetnici, na mjestu komemoracije, aktivirali eksplozivnu napravu koja je usmrtila Stanka Palića, Mirka Pereša i Željka Šegovića, a ranila desetak osoba. Na jučerašnjoj komemoraciji požeško - slavonski župan Alojz Tomašević bio je posebno emotivan jer je i sam ratovao na pakračkom području: "U čemu je bila krivnja hrabrih hrvatskih vitezova da tako završe? Zar u tome što su branili svoj dom?! Ono što je najžalosnije je što i dan danas nema školskih udžbenika o Domovinskom ratu. Spominju li se igdje imena ovih hrabrih ljudi? Promjenimo to, zajednički izgradimo Domovinu u čast svih poginulih hrvatskih branitelja, onih koji su svoje živote zauvijek utkali u nju". Nakon Komemoracije u Hrvatskom domu dr. Franjo Tuđman u Pakracu održana je projekcija  filma "Broj 55" koji govori o ratnim događanjima na pakračkom području.

Pročitano 6179 puta