Ponedjeljak, 09 Lipanj 2014 13:37

Otvorena izložba o Zlatku Crnkoviću

Župan Alojz Tomašević otvorio je danas u Gimnaziji u Požegi izložbu o jednom od najvrsnijih i najuglednijih hrvatskih prevoditelja, pisaca i urednika, Zlatku Crnkoviću. Izložbu je, povodom međunarodnog dana arhiva, pripremio Državni arhiv u Slavonskom Brodu, Odjel u Požegi. Zlatko Crnković rođen je 11. svibnja 1931. godine u Čaglinu gdje je završio osnovnu školu, a gimnaziju i Filozofski fakultet u Zagrebu. Prevodio je od studentskih dana sa engleskog, njemačkog, ruskog i francuskog jezika. Potpisao je 260 naslova u biblioteci HIT, oko 160 naslova u biblioteci ITD, 80 knjiga u biblioteci Evergrin te niz kompleta, izabranih djela i posebnih izdanja. Preveo je više od 150 knjiga i uredio oko 600 knjiga, većinom recentnih romana iz cijelog svijeta. Na prijedlog Državnog arhiva u Slavonskom Brodu Odjela arhiva u Požegi Požeško - slavonska županija nagradila ga je 2012. godine Nagradom za životno djelo. Zlatko Crnković umro je u Zagrebu, 02. studenoga 2013. godine u 83. godini života.

Pročitano 3412 puta