Srijeda, 20 Travanj 2016 12:10

U Kutjevu predstavljen projekt Svijet graševine

U organizaciji županijske Regionalne razvojne agencije Panora danas je u Kutjevu prezentirano Idejno muzeološko i muzeografsko rješenje “Svijeta Graševine”. Riječ je o idejnom dokumentu koji je prerastao u strateški nacrt razvoja destinacije vinskog turizma.
Jezgru projekta “Svijet graševine”, čija je intencija razvoj kulture vinskog turizma u Požeško-slavonskoj županiji, čine centri za posjetitelje u Kutjevu, Pleternici i Pakracu. Onaj središnji nazvan  je Kuća graševine,a nalazit će se na kutjevačkom području, dok će u Pleternici informativni centar Svijeta graševine biti povezan s Muzejom bećarca. U Pakracu će se u zgradi Spahijskog podruma iz 18. stoljeća nalaziti centar za posjetitelje u kojem će se uz graševinu promovirati i tradicija bačvarstva i svjetski znamenitih bačvi od slavonskog hrasta.n “Radeći na ovom dokumentu zapravo smo išli od nečeg što je već do sada rađeno. Vinski turizam u ovoj županiji nije nešto novo, već je to jedan dugi rad, prvenstveno vinara i ogromne tradicije koju ovaj kraj ima u vinarstvu, a s druge strane veliki broj stručnjaka u zadnjih 15 godina već je radio na razvoju vinskog turizma uz strategije koje smo uzeli u obzir i ovdje,” naglasila je Dragana Lucija Ratković iz tvrtke za kulturni menadžment Muze d.o.o. koja je izradila idejno muzeološko - muzeografsko rješenje Svijeta Graševine. Nakon prezentacije održana je i rasprava u kojoj su sudjelovali i gradonačelnik Kutjeva, gradonačelnice Pleternice i Pakraca te župan Alojz Tomašević koji je naglasio važnost ovakvih projekata. "Ovo nije važan projekt samo za Kutjevo, Pakrac i Pleternicu već je on iznimno bitan za cijelu županiju s obzirom da bi realizacijom ove ideje prostor naše županije dobio znatna financijska sredstva koja će se uložiti u nove objekte, ali i u budućnost.Projekt je nadogradnja na sve dosad postignuto na području vinarstva. Želimo da naša županija i ovaj prostor postanu centar vinarstva, ali i turizma vina. Imamo autohtonu sortu graševinu koju smo ovdje nazvali "barunica2 i nju trebamo što više promovirati. Kućom graševine indirektno bi stvorili veći broj smještajnih kapaciteta što podrazumijeva i nova radna mjesta. Želja nam je povezati seoski turizam s poljoprivredom čime bi posjetiteljima dali još bogatiju ponudu, a mi bismo zauzvrat dobili razvoj poljoprivrednih gospodarstava i vinarstva" -izjavio je župan Alojz Tomašević.

Pročitano 6079 puta