Nedjelja, 05 Lipanj 2016 15:24

U Kaptolu održan tradicionalni Festival Vino-kap i Festival slanine

Pod pokroviteljstvom Požeško-slavonske županije i Općine Kaptol te u orgnizaciji Udruge vinara, vinogradara i voćara Vino-kap jučer je u Kaptolu održan tradicionalni deveti Festival Vino-kap u sklopu kojeg je po prvi put održan Festival slanine u organizaciji Tjednika Kronika  požeško-slavonska. Najbolje ocijenjeno bijelo vino je graševina prošlogodišnje berbe u vlasništvu Vinarije Perak. Najbolje bijelo vino starijih godišta je graševina iz 2012. godine Vinarije Jakobović, a najbolje crno vino je Merlot 2013. godine Vinarije Krauthaker. „Godina 2015. pokazala je zaista na svim ocjenjivanjima kvalitete vina da je prava vinarska i vinogradarska godina, jedna od najboljih u zadnjih tridesetak godina. Potencijal je takav no bilo je određenih malih problema ako se nije vinarilo kako treba, ali svatko tko je imalo truda uložio ima vino bar za srebrenu medalju, ali ima i jako puno zlatnih, odnosno visokih ocjena. Kvaliteta je izuzetno porasla, pogotovo ovdje u Kaptolu tako da ima jako puno zlata, a onda se u tom zlatu izdvoje šampionska vina koja su rezultat dodatnog truda ne samo u vinogradu već i u podrumu“ – izjavio je Ivica Perak. Zlatne medalje osvojili su Vinarija Branka Jakobovića, Vinarija Krauthaker, Veleučilište u Požegi, Vinarija Zorice Tandare, Vinarija Martine Hora, Vinarija Gojka Solde, Tomislav Došen, Boris Mrakovčić,Branimir Štefanac, Ivica Šamanić,Vinarija Markota iz Pleternice te Vinarija Koltai iz Mađarske. Prema ocjeni stručnog povjerenstva u izboru dvadeset i tri natjecatelja iz naše i Osječko-baranjske županije najljepšu slaninsku ružu pripremila je Radmila Biljanić iz Novog Sela dok je u kategoriji najljepše ispečene slanine prvu nagradu i zlatnu plaketu dobio Mato Petrišić iz Pakraca. Drugo mjesto i srebrenu plaketu za pripremu slavonske delicije na poseban način dobio je zavičajni KUD Rama iz Pleternice čije je priznanje primila njihova članica Danica Vidakušić dok je treće mjesto i brončana plaketa pripala još jednom Pakračaninu Željku Sabi. Župan Alojz Tomašević prisustvovao je na oba festivala na kojima je uručivao nagrade te čestitao svim pobjednicima i natjecateljima, a pozdravio je i sve goste koji su došli iz susjednih županija i država. Načelnik općine Kaptol Mile Pavičić naglasio je kako će i dalje podržavati ovakve manifestacije.

 

Pročitano 6821 puta