Nedjelja, 10 Travanj 2016 00:12

Održana 3. gastro manifestacija Sarmijada

U organizaciji tjednika Kronika požeško-slavonka i uz pokroviteljstvo Požeško – slavonske županije i Grada Požege u Hotelu Grgin dol u Požegi održana je 3. manifestacija Sarmijada. Ovogodišnji pobjednik u pripremi najbolje sarme u konkurenciji petnaest uzoraka prema izboru stručne komisije je Matej Peradinović iz Valpova koji je pripremio tradicionalnu sarmu za kolinje po bakinom receptu. Domaćica Mirta Malčić iz KUD-a Poljadija iz Grabarja dobila je posebnu nagradu za najbolju prezentaciju svoje sarme, a nagrađen je i najljepši stol ovogodišnje Sarmijade te je ta titula pripala Zavičajnom društvu Rama iz Pleternice. „Bogatstvo ovogodišnje Sarmijade dočarana je u raznolikosti pripremi sarmi, tako da su ove godine pripremljene slavonska, svatovska, šokačka, sarma za kolinje, sarma Čiča Mata, sarma fratarskog samostana te sarma od oraha, hljede i bučinih koštica“ – izjavio je organizator Vladimir Protić. Član stručne peteročlane komisije, zamjenik župana Ferdinand Troha rekao je kako je sarma jelo koje u našoj tradiciji ima osobito mjesto te da se možda nećemo složiti koje je jelo kraljica stola, ali se možemo složiti da je sarma kraljica dubokog tanjura jer je svi doživljavamo kao vrhunac serviranog stola kada je u pitanju duboki tanjur. Nakon kratkog govora uslijedilo je svečano uručivanje nagrada i priznanja koje su uručili zamjenik župana Ferdinand Troha i gradonačelnik Požege Vedran Neferović.

 

Pročitano 4663 puta