Ponedjeljak, 29 Veljača 2016 08:48

U Velikoj održan 2. Festival kulenove seke

Proteklog vikenda u Vatrogasnom domu u Velikoj održan je 2. Festival kulenove seke u organizaciji tjednika Kronika požeško–slavonska i domaćeg KUD-a Ivan Goran  Kovačić. Natjecalo se 74 uzorka kulenove seke, što je više nego prošle godine i to iz tri slavonske županije Brodsko-posavske, Osječko-baranjske i Požeško-slavonske. Ove godine ocjenjivačka komisija imala je težak zadatak jer su ocjenjivali izgled kulenove seke, presjek, miris, okus, izvornost te dojam. Predsjednik ocjenjivačke komisije bio je zamjenik župana Ferdinand Troha koji je uz gradonačelnika grada Požege Vedrana Neferovića i načelnika općine Velika Vladu Bobana svečano uručio nagrade. Kao i prošle godine šampionsku, odnosno pobjedničku kulenovu seku napravio je Zvonko Ciganović iz Požege. „Tajna je u tradiciji naših očeva i djedova, a recept sam naslijedio od svoga oca te sam ga naknadno usavršavao. Bitno je očuvati slavonsku tradiciju i izvornost stoga svoj recept prenosim i na potomke“ rekao je ovogodišnji pobjednik. Posjetitelji manifestacije također su imali pravo glasa te je prema njihovim glasovima najbolju kulenovu seku imala Ankica Vinković. U izboru „Ljepotice festivala kulenove seke“ pobijedila je Josipa Damljanović iz KUD-a Šijaci iz Biškupaca, prva pratilja je Veronika Tvrdy iz KUD-a Svilenka iz Buka, a trećeplasirana odnosno druga pratilja je Snježana Čokrlić iz KUD-a Ivan Goran Kovačić iz Velike. Najljepše uređeni stol bio je stol obitelji Begović iz Drškovaca. Požeško – slavonski župan Alojz Tomašević obišao je sve izlagače i zahvalio im što čuvaju i njeguju tradiciju svoga zavičaja.

Pročitano 4095 puta